Stomatologia zachowawcza

Celem stomatologii zachowawczej jest leczenie ubytków w zębach, które powstają w wyniku próchnicy, erozji czy różnego rodzaju urazów zachowując minimalną interwencję w zdrową tkankę. Ważne jest wczesne wykrycie ubytku, ponieważ usunięcie go jest wtedy mniej traumatyczne. Współczesne materiały łączące się adhezyjnie ze szkliwem i zębiną umożliwiają estetyczną odbudowę utraconych fragmentów uzębienia.

Próchnica – jest chorobą zakaźną wywołaną przez bakterie. Najczęściej ma przebieg przewlekły. Uszkadza szkliwo, zębinę a z czasem dostaje się do miazgi powodując jej stan zapalny, którego objawem jest bardzo silny ból. Występuje zarówno w zębach mlecznych i stałych. Łatwo się rozprzestrzenia dlatego nie wolno jej bagatelizować.
Głównymi objawami próchnicy zmiana koloru zęba, a w zaawansowanych stadiach utrata tkanek zęba, nadwrażliwość zębów na zmienne temperatury oraz ból. Jeżeli objawy te zostaną zignorowane może dojść do powstania stanu zapalnego lub martwicy miazgi co rodzi konieczność leczenia kanałowego. W skrajnych przypadkach można nawet stracić ząb.

Przyczyny powstawania próchnicy:
– Nieprawidłowa higiena jamy ustnej.
– Nieprawidłowa dieta uboga w składniki mineralne, a także witaminy.
– Spożywanie nadmiernej ilości cukrów m.in. słodyczy (przeważnie przez najmłodszych). Zbyt mała ilość pokarmów twardych, ziarnistych, włóknistych, które zmuszają do dokładnego przeżuwania, a co za tym idzie do samoistnego oczyszczania zębów.

Profilaktyka:
Aby zapobiegać próchnicy należy szczotkować zęby minimum 2x dziennie rano i wieczorem. Jeśli jest możliwość należy to robić po każdym posiłku. Najlepszą metodą szczotkowania jest wymiatanie. Szczoteczkę należy przyłożyć do koron zębów i ustawić pod kątem ok 45 stopni. W ten sposób włosie wejdzie swobodnie w przestrzeń międzyzębową maksymalnie oczyszczając powierzchnię zębów. Zęby należy myć szczoteczką z miękkim włosiem przez 2-3 minuty, delikatnymi ruchami aby nie zniszczyć szkliwa. Można również stosować nici dentystyczne do oczyszczania przestrzeni między zębami oraz różnego rodzaju płyny do płukania jamy ustnej.
Najważniejszym elementem w profilaktyce jest odpowiednia higiena jamy ustnej oraz wizyty kontrolne u stomatologa.

Profilaktyka w gabinecie stomatologicznym:

Lakierowanie – to dostarczenie zębom skoncentrowanej dawki fluoru, które zwiększa odporność szkliwa na bakterie oraz urazy.

Piaskowanie – polega na usuwaniu osadu i płytki nazębnej. Skutecznie usuwa powstałe przebarwienia. Metoda ta ma na celu kompleksowe oczyszczenie miejsc, które są trudno dostępne podczas codziennej higieny jamy ustnej.

Skaling – to zabieg polegający na mechanicznym usunięciu kamienia nazębnego, który gromadzi się głównie w okolicach przyszyjkowych zębów. Kamień prowadzi do powstawania chorób dziąseł i przyzębia.