Endodoncja

W tej dziedzinie się wyspecjalizowałem kończąc m.in. szkolenie Curriculum Endodontyczne organizowane przez Polskie Towarzystwo Endodontyczne. W dużych klinikach w których pracuję: Lecznicy Stomatologicznej Gocław w Warszawie (9 stanowisk) i w Centrum Stomatologii Medexellence w Mińsku Mazowieckim (7 stanowisk + gabinet medycyny estetycznej), w których również przyjmuję jestem głównym endodontą. To do mnie trafiają te przypadki z którymi nie radzą sobie koleżanki i koledzy jak złamane narzędzia, zarośnięte kanały, powtórne leczenie.

Dlaczego leczę pod mikroskopem?
Ponieważ tylko wtedy mam możliwość dokładnej pracy. Zależy mi na uratowaniu zęba pacjenta, by móc jak najbardziej odroczyć w czasie jego usunięcie, wstawienie protezy lub implantu. Warto mieć jak najdłużej swoje zęby, gdyż żadne uzupełnienie protetyczne nie jest w stanie w 100% odtworzyć natury.

Kiedy ząb nadaje się do leczenia kanałowego pod mikroskopem?

Tak naprawdę każdy powinien być tak leczony, ponieważ to jest tak precyzyjna praca (dokładność do 0,1mm). A w szczególności:

– kiedy korzenie są zakrzywione;
– światło kanału za małe;
– ząb był nieprawidłowo zaleczony np. został pominięty jeden kanał lub został niedokładnie wypełniony
– pojawiają się trudności w lokalizacji kanałów bądź w ich opracowaniu;
– jeżeli zostało złamane narzędzie podczas opracowywania kanału i brak możliwości usunięcia go.

Kanały po opracowaniu dezynfekuję nie tylko chemicznie, ale również promieniami lasera diodowego co dodatkowo zwiększa szanse skutecznego i długotrwałego wyleczenia.